Jak na kliky?

Troufám si říct, že každá žena by chtěla udělat klik na zemi. Jenže ono to vůbec není tak jednoduchý, když člověk neví kde začít a na co se soustředit, že? Nevadí, od toho jsme tady my a poradíme ti, jak na kliky.

Není nejrozumnější nápad skočit rovnou na zem a chtít klikovat hned tam. Pojď nejdřív zkusit progrese na kliky.

Klik o zeď 

 • začni u zdi – ruce jsou natažené, cca na šířku ramen a ve výšce hrudníku
 • tělo je v prkně – vybavuješ si předchozí lekci o deadliftu? Tam jsme tě už s tímto cvikem seznámily
 • po cestě dolů drž lokty spíš u těla, než aby šly ven
 • ramena jsou “odkrčená” – jak v horní pozici, tak i ve spodní, tzn. dávej pozor na to, aby ti nevyjela k uším po cestě nahoru
 • dolů je nádech, nahoru výdech (také se můžeš nadechnout nahoře, zadržet dech a vydechnout zase až nahoře)

Kliky na lavičce/stepu 

Jakmile zvládáš v pohodě klik o zeď (řekněme nějakých 3×15 opakování), je na čase začít se pomalu (ale jistě!) přibližovat k zemi!

Najdi něco, na čem můžeš bezpečně (!) klikovat a na čem jsi schopná těch kliků udělat více než 5 (tj. abys zvládla udělat pro začátek alespoň 5×5). Může to být kuchyňská linka, stůl, rám postele, botník, schody…

Všechny body, které platily pro klik o zeď – platí překvapivě i zde. Takže tělo jako prkno, hlava v prodloužení těla, očima se můžeš podívat lehce nahoru, ramena odkrčená.

1) Tip na klik

(cviky předvádí Barča)

Pokud máš stále problémy s udržením pevného těla (prohýbáš se v bedrech nebo se kroutíš po cestě nahoru jako žížala) – tak jsi buď vybrala moc nízký step/lavičku, nebo musíš více pracovat na zpevnění. 

Na to není lepší řešení, než prkno!! Takže pojď na zem, zarovnej (podsaď) si pánev a pak začni zpevňovat celé tělo. Nesnaž se v tom prknu vydržet dlouhé minuty, není to žádná soutěž, ale radši vydrž pár sekund a zpevni se úplně na maximum! Nohy u sebe, tlač stehna k sobě a zároveň je přitahuj ke kyčlím, zatni zadek, bříško, ruce v pěst a… křídla!

 

2) Tip na klik – kliky s gumou

Pokud cítíš, ze už bys to na zemi zvládla, ale chybí ti už jenom kousíček – zkus kliky s gumou. K dostání jsou v každém větším sportovním obchodě – nestojí moc a dají se pořídit v různých tloušťkách. Možná takovou nějakou doma už máš! Tyhle expandery se postarají o to, aby ti lokty neutíkaly ven (natáhni je přes obě ruce přibližně do půli tricepsů). Samozřejmě je můžeš taky použít i na kliky na lavičce. 

Kliky na zemi

A konečně jsi se dopracovala k prvnímu kliku, gratulace! Jakmile uděláš jeden hezký klik – je vyhráno a už nic tě nezastaví před tím, abys jich udělala více! 

V kliku dávej hlavně pozor na set-up: roztáhni prsty, chytni se prsty země, zašroubuj dlaněmi ven (to utáhne to naše křídlo) a odkrč ramena. Drž si lokty u těla a při cestě nahoru se odtlačuj od země. Tělo se zvedá i klesá jako jeden kus. Radši uděluje méně hezkých kliků, než více s prohnutými zády!

Domácí úkol: 

 • kliky u zdi x10 (nebo varianta na něčem nižším x5)
 • prkno x1

Celý tohle zopakuj 3x-5x.

Na co se můžeš těšit příště? 

Příště se podíváme na dřepy! Máš se rozhodně na co těšit! 


Chceš mít hezkou postavu, hýbat se lépe, dostat se do kondice, zesílit?

Na nic nečekej, zavolej na 608 826 788 (recepce – pondělí až čtvrtek, 16 h. až 20 h.) nebo využij kontaktní formulář níže a domluv se na první cvičení!

Cvičíme ve vlastních prostorách 5 minut od stanic metra Hradčanská/Dejvická – ulice Wuchterlova 1, Praha 6!

  jméno (třeba zadat)

  email (třeba zadat)

  předmět zprávy

  zpráva